Enerjisa Enerji, yılın ilk çeyreğinde istikrarlı büyümesini sürdürdü

Türkiye’nin lider elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2024 yılının ilk çeyreğinde önemli ölçüde bir operasyonel ve finansal büyüme kaydetti. Sabancı Holding ve E.ON'un ana hissedar olduğu, yüzde 20'si halka açık olan şirket, sürdürülebilirlik ve teknolojik gelişmelere olan bağlılığını vurguladı.

Enerjisa Enerji, yılın ilk çeyreğinde istikrarlı büyümesini sürdürdü

Enerjisa Enerji'nin enflasyon muhasebesi uygulanmış operasyonel kazançları, 2023'ün ilk çeyreğinde 6,5 milyar TL'den 2024'ün aynı döneminde 9,4 milyar TL'ye yükselerek istikrarlı bir büyüme eğilimi sergiledi. Şirket, Türkiye'nin enerji dönüşümünde üstlendiği rolünü vurgulayarak enerji altyapısına 1,3 milyar TL yatırım yaptı.

CEO Murat Pınar, şirketin altyapı yatırımlarına ve üstün müşteri hizmetlerine olan bağlılığını vurguladı. Pınar, "Şebeke yatırımlarına ve rekabetçi perakende hizmetlerine odaklanmamız, Türkiye enerji sektöründe liderliğimizi sürdürmemizi sağlıyor. Yenilenebilir enerji ve verimlilik uygulamalarını hızlandırarak enerji ithalat bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Güneş enerjisi kapasitemiz neredeyse 55 MWp'ye ulaştı ve e-mobilite iştirakimiz Eşarj'ın soket sayısını yaklaşık 2 bin adede genişleterek geçen yılın rakamlarını ikiye katladık." dedi.

Pınar ayrıca, Enerjisa Enerji'nin 'Herkes İçin Daha İyi Bir Gelecek' vizyonu ile insanların kalbini kazanan bir şirket olma taahhüdünü ve sürekli destekleri için yatırımcılara olan minnettarlığını dile getirdi.

CFO Dr. Philipp Ulbrich, zorlu makroekonomik koşullara rağmen şirketin dayanıklılığını ve daha güvenli, temiz ve daha iyi bir enerji geleceği sağlama isteğini vurguladı. Ulbrich, "Yılın ilk çeyreğinde, tüm segmentlerde güçlü finansal ve operasyonel performansımızı sürdürdük. Bu büyüme, depremin gelirlerimiz üzerinde oluşturduğu negatif etkilerdeki toparlanmayı yansıtıyor.” dedi.

Ulbrich, şirketin güçlü yatırımlar ve hissedar getirilerine olan bağlılığını yineledi. "Mayıs 2024'te, 2023 hesap dönemi içinhisse başına brüt 2,79 TL temettü ödedik. Temettü stratejimiz ile hissedarlarımız için cazip getiriler sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, 2024 için güncellenmiş bir temettü taahhüdü hedefleyerek, Enflasyon Muhasebesi uygulanmış 2024 yılı Baz Alınan Net Karımızın en az yüzde 80'ini ödeme oranıyla, güçlü finansal hedeflerimize ulaşma isteğimiz devam ediyor. Enerjisa Enerji, sürdürülebilir enerjiye ve güçlü operasyonel performansa odaklanmamız sayesinde öne çıkan bir yatırım fırsatı olmaya devam ediyor."

Enerjisa Enerji Hakkında

‘Herkes için daha iyi bir gelecek’ vizyonuyla sürdürülebilirlik ve teknolojinin çarpan etkisini kullanarak Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden Enerjisa Enerji, ana iş kolları olan elektrik dağıtım ve perakende satış alanlarında Türkiye’nin yüzde 25’ine hizmet sunuyor. Sektörün en büyük oyuncusu olan Enerjisa Enerji, 14 ilde 10.7 milyon müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın kullanıcıya elektrik dağıtım hizmeti sağlıyor. Enerjisa Enerji, İşimin Enerjisi markasıyla müşterilerine, yenilenebilir enerji, verimlilik ve yeşil enerji çözümleri sunarken; hisselerinin tamamına sahip olduğu Eşarj ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu ağını işletiyor. Ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Enerji’nin yüzde 20 hissesi halka açık olup Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

  Hibya Haber Ajansı